Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Technika
Technika

POSTAWY STRZELECKIE
KARABIN





 Postawa leżąca.
Strzelec może leżeć na podłożu stanowiska strzeleckiego lub na macie strzeleckiej. Może także użyć maty strzeleckiej jako oparcia dla łokci. Ciało strzelca spoczywa na stanowisku strzeleckim głową w kierunku tarczy. Karabin musi być podtrzymywany przez obie ręce i tylko jedno ramię (bark). Podczas celowania policzek może być oparty o kolbę karabinu. Karabin może być podtrzymywany za pomocą pasa, ale łoże kolby za lewą dłonią ani żadna inna część karabinu nie może opierać się o pas lub jego dodatki. Karabin nie może dotykać, ani opierać się w żadnym innym punkcie, jakiegokolwiek innego przedmiotu. Oba przedramiona i rękawy kurtki strzeleckiej poniżej łokci, muszą być w sposób widoczny uniesione ponad powierzchnię stanowiska strzeleckiego. Lewe przedramię strzelca, podtrzymywane pasem, musi tworzyć z płaszczyzną poziomą kąt, mierzony od osi przedramienia, nie mniejszy niż 30 stopni.




Postawa stojąca
Strzelec musi stać swobodnie, obiema stopami, na powierzchni stanowiska strzeleckiego lub na płachcie rozpostartej na ziemi, bez żadnego innego oparcia. Karabin musi być podtrzymywany przez obie ręce i ramię (bark), policzek i część klatki piersiowej w okolicy prawego ramienia, jednakże nie może się opierać o kurtkę lub klatkę piersiową poza okolicą prawego ramienia i prawej piersi. Lewe ramię powyżej łokcia i łokieć mogą być oparte o klatkę piersiową lub biodro. Podczas strzelania z karabinu dowolnego można używać grzybka. Używanie w tej postawie pasa jest zabronione dla wszystkich konkurencji karabinowych.


Postawa klęcząca
Strzelec może mieć kontakt z powierzchnią stanowiska strzeleckiego za pośrednictwem wielkiego palca prawej stopy, prawego kolana i lewej stopy. Karabin musi być podtrzymywany przez obie ręce i prawe ramię (bark). Lewy łokieć musi być oparty na lewym kolanie, nie więcej jednak niż 100 mm nad kolanem lub 150 mm za nim. Karabin może być podtrzymywany za pomocą pasa, ale łoże kolby za lewą dłonią ani żadna inna część karabinu nie może opierać się o pas lub jego dodatki. Karabin nie może dotykać, ani opierać się w żadnym innym punkcie, jakiegokolwiek innego przedmiotu. Jeśli pod stawem skokowym prawej stopy znajduje się wałek strzelecki, stopa nie może być odchylana o kąt większy niż 45 stopni. Jeśli wałek strzelecki nie jest używany, stopa może być odchylona pod dowolnym kątem. Dopuszcza się wtedy kontakt bocznej strony stopy oraz podudzia z powierzchnią stanowiska strzelec-kiego. Żadna część uda lub pośladków nie może dotykać, w żadnym punkcie, powierzchni stanowiska strzeleckiego. Strzelec może klęczeć całkowicie na macie strzeleckiej (p. 4.9.3.), lub mieć jeden, dwa lub trzy punkty styku z matą (czubek stopy, kolana, stopa). Między pośladkami a obcasem może znajdować się tylko materiał spodni i bielizny. Między tymi dwoma punktami, lub pod prawym kolanem, nie może znajdować się ani kurtka strzelecka, ani inny materiał.
Autor strony: Grzegorz Ptasiński